Sivas Tanıtım Sayfası

SULTAN ŞEHİR SİVAS

Sivas İç Anadolu’nun kuzeydoğusunda yer alan, tarihte İpek Yolu ve Kral Yolunun geçtiği şimdilerde ise Doğu’dan batıya, Güneyden Kuzeye giden yolların kesiştiği bir ilimizdir. Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ve kültürel özellikleriyle ilginç tatil olanakları sunmaktadır.

İlimizde karasal iklim özellikleri görülmekte olup kışları sert ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. İlde Kuzey Anadolu sıradağlarının uzantısı olan Köse Dağları, Torosların kuzey kollarından Tecer Dağları ve İncebel Dağları, Akdağlar, Yama Dağı yer almaktadır. Uzunyayla ve Meraküm platoları, ayrıca Kızılırmak, Kelkit, Çaltı vadileri önemli coğrafi oluşumlardır. Önemli akarsuları Kızılırmak, Kelkit Çayı, Tozanlı Çayı, Çaltı Çayı ve Tohma Çayıdır.

Sivas’tan bazı kesitler

Paşa Fabrikası Mesire Alanı

Şehir merkezine 7 km uzaklıkta olup içinde ağaçlık ve akarsu bulunan bir mesire alanıdır. Bu mesire alanında 1960 yılında iki yapay göl oluşturulmuştur. Turistlik tesislerin de bulunduğu mesire alanı son yıllarda yapılan düzenlemelerle cazibe merkezi haline gelmiştir.

Sivas Çifte Minareli Medrese

1271 yılında yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş olan bu tarihi yapı Sahip Şemseddin tarafından yapılmıştır. Günümüzde sadece görkemli bir şekilde iki minaresi kalmıştır. Medresenin bir de taç kapısı bulunmaktadır. Taç kapısı üzerinde bulunan süslemeleri bugün de büyük ilgi görmektedir.

Gürün Şuğul Vadisi

Şuğul vadisi Sivas ili Gürün ilçesinde görülmeye değer önemli doğal güzelliklerinden biridir. Son dönemde yapılan çalışmalarla kanyon girişinde bulunan yürüyüş yolunun kanyonun içine doğru uzatılması sağlanmıştır. Sivas’ı ziyarete gelen herkesin görmesi gereken güzel bir yerdir.

Aksu Parkı

Aksu parkı çocuk parkları, dinlenme ve eğlence alanları bulunan Sivas şehir merkezinde görülmeye değer bir yerdir. İçerisinden su kanalı geçen parkta kafe ve lokantalar bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında insanların uğrak mekanı haline gelen Aksu parkında akşamları canlı müzik eşliğinde aileniz ve arkadaşlarınızla hoş zamanlar geçirebilirsiniz.

4 Eylül Kongre Binası

Mustafa Kemal ATATÜRK ve heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında “Milli Mücadele Karargahı ” olarak kullanılmış bu bina Cumhuriyet tarihimizde çok önemli bir yer tutmaktadır.

Taşhan

Sivas’ın en önemli bulvarlarından Atatürk Bulvarı ile Dörtyol mevkisinin kestiği yerde yer alan Han, konaklama yeri olmasa da günümüzde hala yaşayan bir han görünümündedir. Azınlık tüccarları tarafından yapılmış olan bu han iki katlı ortası açık avlulu kesme taştan inşa edilmiştir.

Meşhur Sivas Köftesi